Havalines ile İstanbul Seyahati: Dolmabahçe Sarayı

Havalines ile keşfettiğimiz İstanbul’daki bir sonraki durağımız: Dolmabahçe Sarayı

Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun en görkemli saraylarından biridir. Yemyeşil bahçesi, denize açılan kapısı ve surlarıyla ünlü Dolmabahçe Sarayı’nın yapımına 1848 yılında başlanmış ve 1856 yılında tamamlanmıştır.

“Havalines VIP Transfer Hizmetleri – Dolmabahçe Sarayı”

110000 metrekarelik bir alanı kaplayan saray, Harem, Mabeyn, Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camii’nden oluşmaktadır. Sarayda 285 oda ve 46 salon, 6 hamam ve 68 tuvalet bulunmaktadır. Mabeyn’deki Taht Salonu’nda Kraliçe Victoria’nın armağanı olan yedi yüz elli ampullü dört tonluk kristal bir avize bulunur.

Saray, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefat ettiği yer olması nedeniyle Cumhuriyet tarihinde özel bir öneme sahiptir.

Sarayın yanındaki Dolmabahçe Camii, Osmanlı mimarisine damgasını vuran Balyanlar ailesinden Nikoğos Balyan tarafından 1853 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca kuşlar içinde bir saray bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Simetrik bir iç mimarla tasarlanan saray, eski Osmanlı yapılarından farklılık göstermektedir. Doğu anlayışının hâkim olduğu erken ve klasik dönem Osmanlı mimarisi, bu eserle Batı anlayışına yönelmektedir.
  • Sarayın koleksiyonunda Napolyon’un hediye ettiği piyano, İvan Ayvazovski’nin tabloları, Rus Çarı’nın hediye ettiği iki boz ayı postu, 124 m2’lik Hereke halısı gibi eserleri görebilirsiniz.
  • Saray içindeki bölümler: Selamlık, Harem, Saat Müzesi, Cam Köşk ve Resim Müzesi, Bahçe, Medrese, Vezir odası, Merdivenler, Mabeyn odası, Elçi ve tercüman odaları, Zülvecheyn, Kütüphane, Mavi salon, Pembe salon, Teftiş salonu, Kabul odası Atatürk’ün kaldığı odadır.
  • 56 sütunla çevrili resepsiyon salonu, tavandan sarkan 4,5 tonluk avizesiyle görenleri büyülemektedir. 36 metre yüksekliğindeki kubbesi ile kabul salonu bu konuda dünyanın en büyükleri arasındadır.
  • Sarayın temeli ve dış duvarları masif taştan, tavanı ve çatısı ise ahşaptan yapılmıştır.
  • Dolmabahçe Sarayı Pazartesi hariç her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ziyaret sırasında ücretsiz sesli rehber kullanılabilir.

Dolmabahçe Sarayı’nı kolayca ziyaret etmek isterseniz VIP ayrıcalıklarıyla Havalines‘i tercih edebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.millisaraylar.gov.tr/saraylar/dolmabahce-sarayi/

-->