Havalines ile İstanbul Seyahati: Sultanahmet Camii

Havalines VIP ile keşfettiğimiz İstanbul’da bir sonraki durağımız: Sultanahmet Camii 

Sultanahmet Camii, Türkiye’nin 6 minareli ilk camisidir. Caminin içinde 50 farklı lale deseni bulunmaktadır. İçindeki en önemli unsur mihraptır. Cami en kalabalık olduğu yerde bile minber, camideki herkesin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmıştır.  Geniş ön avlu cephesi, köşe kubbelerindeki kulelerin eklenmesi dışında Süleymaniye Camii cephesi ile aynı şekilde yapılmıştır.

Sultanahmet Camii
“Havalines VIP Sultanahmet Camii’ne transfer sağlamaktadır.”

Muhteşem güzelliği ile Sultanahmet Camii popüler bir gezi noktasıdır. 1609-1617 yılları arasında I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Sedefkar Mehmed Ağa’dır. Avrupalılar, çoğunlukla mavi çinilerle süslendiği için Sultanahmet Camii adını vermişlerdir. Sultanahmet Camii, Türkiye’de 6 minareli 5 camiden biridir. Diğerleri Çamlıca Camii, Taşoluk Yeni Camii, Muğdat Camii ve Sabancı Camii’dir.

Sultanahmet Camii İbadet ve Ziyaret Saatleri

Sultan Ahmet Camii hala çalışan bir camidir ve bu nedenle namaz vakitlerinde turistlere kapalıdır. Genel olarak, Sultanahmet Camii Türkiye’nin çalışma saatleri, her namaz vakti 90 dakika ve Cuma öğlen namazlarında iki saat hariç, her gün sabah 08:30’dan akşam karanlığından bir saat öncesine kadardır.

Sultanahmet Camii Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Osmanlı döneminde çok değerli olan aşevi, hamamlar, mektepler, kervansaraylar ve hastane odaları bu caminin bünyesindedir.
  • Cami girişinde bulunan tülbentleri ücretsiz olarak ödünç alabilir, camiden çıktığınızda iade edebilirsiniz.
  • Sultanahmet Camii sadece Türk ziyaretçiler için değil, aynı zamanda yabancı ziyaretçiler için de vaaz vermektedir.
  • Sultanahmet Camii ilk selatin camii olarak bilinir. Bu, bir sultanın camisi olduğu anlamına gelir. Yani dönemin padişahı tarafından yaptırılan bir camiidir.
  • Girişteki kordonlar, insanların eğilebileceği şekilde asılmıştır. Ziyaretçilerin mekana daha saygılı girebilmeleri için tasarlanmıştır.

Sultanahmet Camii’ni kolayca ziyaret etmek isterseniz VIP ayrıcalıklarıyla Havalines‘i tercih edebilirsiniz.

Açılış saatleri ve daha fazla bilgi için Sultanahmet Camii web sitesini ziyaret edebilirsiniz:

https://www.sultanahmetcami.org/

-->